• Wakacje wszędzie lato !
 • Gorące lato i udane wakacje
 • Lato, lato wszędzie

PRONOZA POGODY Z SATELITY

Mostly Clear

-3°C

Łapanów

Mostly Clear

Humidity: 86%

Wind: 30.58 km/h

 • 03 Jan 2019

  Snow -1°C -3°C

 • 04 Jan 2019

  Mostly Cloudy 1°C -4°C

Mostly Cloudy

-2°C

Kraków

Mostly Cloudy

Humidity: 73%

Wind: 28.97 km/h

 • 03 Jan 2019

  Partly Cloudy 0°C -4°C

 • 04 Jan 2019

  Cloudy 0°C -6°C

Prezentacja na skróty

                   

                         Łapanów położony jest w dolinie Stradomki na Pogórzu Wiśnickim,    przy drodze wojewódzkiej nr 966. Odległość do Krakowa wynosi 35 km, do Limanowej 25 km, do Bochni 24 km.

Rynek Łapanowa - tu znajduje się większość obiektów handlowych i gastronomicznych.
 
Akwen wodny - "Zalew" w gorące dni większość społeczeństwa spędza tu wolny czas. Do dyspozycji chętnych łódki, rowerki wodne i kajaki.
 

Akwen wodny - zalew to obszar 8,5 ha w tym znajduje się zbiornik wodny o pow. 3,5 ha lustra wody.

Kąpielisko posiada trzy stopnie głębokości:
brodzik dla młodszych dzieci ogrodzony siatką  o pow. 12 m2
średnia głębokość wody dla słabo pływających o pow. 100 m2
głębokie wody dla bardzo dobrze pływających o pow. 240 m2.

Tu można też skorzystać ze sprzętu wodnego: łodzie, rowerki wodne  i kajaki i inne.

Na terenie ośrodka znajduje się budynek sanitarny dla potrzeb gości. Cały obszar jest ogrodzony, oświetlony, działa nagłośnienie. Na terenie zalewu działają w sezonie prywatne bufety gastronomiczne. Zalew jest czynny codziennie od 10.00 - 19.00.

Nad bezpieczeństwem turystów czuwają bystrzy ratownicy.

Obiekt sportowy gosir-u przy zalewie to: plac zabaw dla dzieci, boiska tenisa, siatkówki, koszykówki i oświetlony stadion piłki nożnej. Jest też bieżnia dla długodystansowców :-)
 
 
 
 
Okolica - ciekawe miejsca do zwiedzania
 

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja oraz dzwonnica. Obiekt wzniesiony w 1529 roku, wielokrotnie przebudowywany. W 1614 z fundacji Marcina Lutosławskiego dobudowano kaplicę dla Bractwa św. Anny. W XIX w. przedłużono nawę. Ołtarz główny wykonany został przez Piotra Korneckiego z Gdowa w I poł. XVIII wieku. W 2010 roku świątynia uległa znacznemu zniszczeniu w czasie powodzi, tereaz jest już odrestaurowana i można zwiedzać.

 

Zabytki i osobliwości gminy Łapanów

W Gminie Łapanów znajdziemy wiele zabytków i osobliwości, które zasługują na szczególną uwagę. Niektóre z nich mało doceniane, inne zaś bardziej rozsławione, każde z nich jest warte obejrzenia. Należałoby, aby turyści dowiedzieli się, ze Gmina Łapanów kryje w sobie perełki i tajemnice, które warto odkryć.

Miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę jest grodzisko mieszczące się we wsi Chrostowa. Usytuowane jest ono na wzniesieniu o wysokości 274,5 m.n.p.m. noszącym nazwę Zamczysko. Obecnie są to jedynie pozostałości po okazałym średniowiecznym grodzie, zniszczone wały ziemne oraz kamienne mury. Zamczysko zostało odkryte około 1923 roku, a pierwsze badania przeprowadził Jan Włodek, kiedy to natrafił na silnie zniszczone kości i ułamki naczyń glinianych. Prawdopodobnie w XIII wieku była tam nieduża osada posiadająca wspaniałe obronne warunki. O pierwszych właścicielach zamku niestety nie ma żadnych informacji. Wiadomo jedynie, iż w wieku XVI dziedzicami tegoż grodziska byli Wielogłowscy. Miejsce to owiane jest tajemnicą, krążą o nim legendy. Jedna z nich mówi, że z grodu tego prowadzą podziemne przejścia do Wieruszyc, Wiśnicza jak i również Melsztyna1.

Jedną z większych atrakcji Gminy Łapanów, lecz z pewnością mało rozsławioną jest dwór obronny w Wieruszycach. Niestety nie zachował się on w całości do naszych czasów. Stoi tam jedynie jego fragment, częściowo już odrestaurowany. Najlepiej zachowaną częścią jest część północna, z murami pierwszego piętra oraz baszta. Budowę tegoż dworu rozpoczęto w XV wieku, kiedy to był on w posiadaniu Szreniawitów- Wieruskich. Budowla ta miała charakter typowo obronny. Wybudowana została z kamieni. W drugiej fazie dobudowano gotycką wieżę umocnioną basztą. Kolejnym właścicielem tegoż zamku był Ferdynand Meysner, kapitan wojsk Królestwa Polskiego, a następnie rodzina Padlewskich. W 1945 roku po reformie rolnej zamek został upaństwowiony.

Do ciekawszych atrakcji gminy należy także dwór mieszczący się w Grabiu. Podążając w kierunku Raciechowic, około 500 metrów od mostu w Grabiu znajdują się pozostałości po dworskim budynku. Pochodzi on z pierwszej połowy XIX wieku, przy czym był on przebudowywany wielokrotnie. Obecnie nie przypomina już tego z czasów swojej świetności. Jest to teraz murowany, prostokątny, dwutraktowy budynek. Od strony wjazdu znajduje się ganek na kolumnach, zaś od strony ogrodu wgłębiony portyk. Właścicielami tegoż majątku jak i całej wsi Grabie były rodziny Uznańskich. Natomiast w roku 1986 budynek ten należał aż do 5 rodzin3.

Gmina Łapanów obfituje również w zabytki natury sakralnej. Najlepszym tego przykładem jest XVI-wieczny Kościół pod wezwaniem Świętego Bartłomieja w Łapanowie. Zabytek ten należy do Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół ten ufundowany został prawdopodobnie przez Mikołaja Łapkę w 1529 roku. Jest to drewniana świątynia o zrębowej konstrukcji, orientowana4. Na siodłowym dachu umiejscowiona jest barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Kościół ten posiada jedną nawę, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, zakrystią oraz prostokątną kaplica pokrytą kopułą. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z 1843 roku wykonana przez Mecnera i Wojciechowskiego. Prawdziwą perełką jest ołtarz główny wykonany w stylu późnobarokowym, z 1873 roku. Wykonany został zapewne przez Piotra Korneckiego z Bochni. Ołtarz ten przedstawia obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Najstarszym zabytkiem jest wczesnogotycka chrzcielnica z XIV wieku, przyjmująca kielichową formę. Do cenniejszych zabytków należą także ławy kolatorskie z XIX wieku, ambona nawiązująca swym wyglądem do czasów późnego baroku. Do najstarszych zabytków kościoła należy natomiast kamienna, wczesnogotycka chrzcielnica, która prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku. Godna uwagi jest również odnowiona barokowa monstrancja z XVII-XVIII wieku oraz 3 haftowane ornaty. Na ścianach zewnętrznych znajdują się epitafia. Pierwsze zostało wykonane na cześć zmarłego Marcina Łapki z Łapanowa herbu Drużyna. Przedstawia ono płaskorzeźbę zmarłego rycerza klęczącego przed krucyfiksem. Pod płaskorzeźbą znajduje się zniszczony i trudny do odczytania napis zaczynający się od słów:

D.O.M
Generosus Ac Magnific Martin De Lapanow Lapka
Animam Corpus Meritavitam
Spem Salutis Defero Ante Dei Tribunal Spiritum Commendo
Christo Jesu Et Sactissime Virgini Matri
Vixi…5

Obok kościoła znajduje się drewniana, izbicowa dzwonnica z XVIII wieku konstrukcji słupowej. Zbudowano ją na planie kwadratu, nakryto ją namiotowym, gontowym dachem. W jej wnętrzu umiejscowiono XIV- wieczny dzwon z napisem wykonanym gotycką minuskułą6. Kościół ten był wielokrotnie remontowany. Ostatnia renowacja rozpoczęła się w 2005 roku. Jednym z owoców tejże renowacji było odkrycie pod kościołem grobowej krypty z 1614 roku. Znaleziono tam 22 czaszki oraz kości pochowanych tam ludzi. Nie ma jednak pewności kim byli pochowani zmarli. Istnieje jednak przypuszczenie, że są tu szczątki dziedzica Łapanowa- Marcina Lutosławskiego, jego rodziny, a także tamtejszych proboszczów parafii7.Kolejnym z sakralnych zabytków jest XVI-wieczny Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie. Jest to drewniana świątynia, o zrębowej konstrukcji, szalowana, położona na niewielkim wzniesieniu8. Poświęcony został on w roku 1594 . Budowę świątyni datuje się natomiast na rok 14329. Kościół ten jest niewysoki co bardzo ułatwia jego ogrzanie, a także nadaje miejscu niepowtarzalny klimat i atmosferę. Ołtarz główny pochodzi z początków XIX wieku, utrzymany jest w stylu późnobarokowym. Przedstawia obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z początku XVII. Cały kościół prezentuje się niezwykle okazale. Na szczególną uwagę zasługują organy o barokowej fasadzie znajdujące się na chórze. Uroku temu kościołowi nadaje przepiękna polichromia. Widnieją na niej postacie apostołów, czterech cnót kardynalnych z napisami i ich atrybutami. Oprócz nich na ścianach widzimy symbole eucharystyczne i maryjne. Całość ścian utrzymana jest w kolorze zielonym, natomiast sufity są niebieskie i złote. Najstarszym zabytkiem we wnętrzu kościoła jest obraz Ukrzyżowanie z 1583 roku. Widzimy tu Chrystusa na krzyżu między łotrami, a u stóp Maryję w otoczeniu św. Jana i niewiast, setnika na koniu, żołnierzy i Żydów.
W tle natomiast dostrzegalny jest zarys Jerozolimy, która na tymże obrazie przypomina bardziej średniowieczne miasto. Ponadto są tu także trzy dzwony, jeden gotycki z 1510 roku oraz dwa odlane w 1960 roku10.

Ostatnią z trzech perełek należących do sakralnych zabytków jest XVI-wieczny murowany Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tarnawie. Obecny kościół pochodzi z XIX wieku i stoi najprawdopodobniej na miejscu starego11. Pierwotnie na tarnawskim wzgórzu stał drewniany kościółek z 1440 roku. Niestety nie dotrwał on do czasów dzisiejszych. W 1560 roku tamtejszy właściciel Tarnawy zamienił kościół na zbór kalwiński. Po jego śmierci kościół na nowo konsekrowano w 1628 roku. W 1803 roku na jego miejscu stanęła murowana świątynia. Kościół ten jest jednonawowy, posiada prezbiterium wieloboczne, zamknięte. Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z XIX wieku. Najstarszym zabytkiem w świątyni jest XVI wieczna gotycko-renesansowa chrzcielnica oraz płaskorzeźba Stanisława Lubomirskiego.

Do cenniejszych zabytków należy również obraz Świętego Mikołaja przedstawiający cud na morzu. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica, gdzie znajdują się trzy dzwony12.

(żródło malopolska.wyjade.pl)

© 2018 Gaj Łapanów. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.