Reklama
Ulti Clocks content

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Lutego 2017
Imieniny obchodzą
Arnold, Arnolf, Bądzisława, Gabin,
Henryk, Konrad, Konrada, Leoncjusz,
Manswet, Marceli

Do końca roku zostało 316 dni.
Zodiak: Ryba
DZISIAJ POGODA
MOJA OCENA
 

WITAMY W NOWYM SEZONIE LETNIM 2016

ZAPRASZAMY NA GORĄCE WAKACJE 


 

  

Łapanów i okolice

Łapanów położony jest w dolinie Stradomki na Pogórzu Wiśnickim, przy drodze wojewódzkiej nr 966. Odległość do Krakowa wynosi 35 km, do Limanowej 25 km, do Bochni 24 km. Centrum Łapanowa to rynek z okazałym zabytkowym dębem.

 

 

fot. Rynek Łapanowa 

 

Rzeka Stradomka po przepłynięciu przez Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie, kończy swój bieg wpadając do Raby.

To właśnie tu , ten dolny jej odcinek i dolina, którą rzeka płynie stanowi bardzo ciekawy obszar przyrodniczy i tu znajduje sie nasz ośrodek wypoczynkowy w Łapanowie w województwie małopolskim blisko Krakowa.

Miejsce dla wrażliwych wędrowców , którzy patrzą i widzą, dla tych którzy cenią sobie ciekawe zabytki wpisane w piękny, nieskażony miastem krajobraz.

 

fot. Rzeka Stradomka w okolicy ośrodka Gaj w Łapanowie

 

 

fot. Rzeka Stradomka, widok na nowy most i zabytkowy kościół w Łapanowie

 

To co warto podziwiać w okolicy to wiele przeuroczych kapliczek i krzyży przydrożnych , cmentarze jeszcze z czasów I wojny światowej w Sobolowie i na Zonii, zabytkowe kościoły, urokliwe kapliczki otoczone pięknym krajobrazem wzgórz, lasów i potoków.

fot. Jedna z okolicznych figurek w miejscowości Jaroszówka

 

 

 

W okolicy można zobaczyć cztery cmentarze w miejscowościach Łapanów, Kępanów,Tarnawa i Sobolów (Zonia).

fot. Kapliczka na szlaku JPII  w miejscowości Kobylec

 

 

Jak podają lokalne kroniki, rzeką Stradomką transportowano drewno potrzebne na stemple do bocheńskiej żupy solnej, Przez dolinę tej rzeki przewalały się różne burze dziejowe. W 1655 r. w okolicę tą przybyli Szwedzi, którzy ponoć mieli zostać pokonani na polach Nieszkowic Małych. W te okolicy zapuścili sie też Kozacy, którzy spalili m.in. pobliski klasztor w Libichowej

Podczas rzezi galicyjskiej , która miała miejsce w 1846 roku chłopi napadli na dwory w Łapanowie,Dąbrowicy i Boczowie.W dolina Stradomki w 1914 roku odbywały sie krwawe walki austriacko – niemieckire i a rosyjskie.Wtedy też po walkach założono w sąsiedztwie Stradomki, w okolicach Sobolowa kilkanaście cmentarzy wojennych.

.....

Z ciekawostej przyrodniczych godne polecenia są m.in. szereg ścian skalnych, głównie piaskowców Kamieniołomy piaskowca tworzą tez Chrostową Górę w Sobolowie.

Imponujace rozmiarami drzewa -pomniki przyrody jak dąb wolności na rynku w Łapanowie z 1928 roku, dęby i sosna wejmutka w parkach z czasów dworskich w Chrostowej-Dąbrowicy, stare modrzewie w Wieruszycach i dęby w Tarnawie warte sa zobaczenie.

 Dla amatorów lotniarstwa polecić można wzgórze Borek w Stradomce (301 m n.p.m)

Dla wszystkich lubiących piesze wędrówki zapraszamy na "szlak papieski" biegnący z Niegowici do Łapanowa oraz wędrówki przez piękne lasy Jaroszówki, Kobylca, Wieruszyc i Sobolowa.

 Łapanow leży w małopolsce na szlaku architektury drewnianej.Jednym z zabytków takiej architektury jest stylowy , drewniany Kosciół w stylu gotyckim pod wezwaniem świetego Bartłomieja położony nad rzeką Stradomką .

W kolejnym wieku ówczesny właściciel Łapanowa szlachcic Marcin Lutosławski przebudował kościół- obniżył dach , ufundował kaplice, która została przybudowana do koscioła. Głowny ołtarz kościoła to praca ówczesnego rzeżbiarza  Piotra Korneckiego z Gdowa.

Ozdobiony jest ołtarzowe obrazy wykonane w dawnej technologii malarstwa tablicowego ze złoceniami. Na uwage zasługuje również piękna gotycka chrzcielnica kielichowa , cenne gotyckie tkaniny ,aksamity florenckie, weneckie i genuanskie, w których dominuja typowe motywy zdobnicze, najczesciej z owocem granatu.

Parafialny odpust obchodzony jest 24 sierpnia na uroczystosc sw. Bartłomieja.

 

 Zamek w Wieruszycach

Budowe zamku rozpoczeto w XV w. kiedy to posiadłosc znalazła sie w rekach Szreniawitów -Wieruskich. Była to typowa rycerska budowla obronna wybudowana z kamieni. Druga faza budowy zameczku rozpoczeta została w 1531 r. Zaznaczyła sie dobudowa gotyckiej wie.y mieszkalnej, nowej pietrowej czesci umocnionej baszta. Budowla przedstawiała w dalszym ciagu dwór obronny. Zamek wieruszycki rozbudowano jeszcze raz w pierwszym cwiercwieczu XVII w. Powstał wtedy trzeci człon budowli z loggia widokowa, dzis nie zachowany lecz zachowany w inwentarzu z 1746 r. kiedy posiadłosc przeszła we władanie Ołtarzewskich. W 1830 r. włascicielem zamku był Ferdynand Meysner kapitan wojsk Królestwa Polskiego. W 1928 r. dwór objeła rodzina Padlewskich, w ich władaniu pozostał do 1945 r. W tym te. roku weszła w .ycie reforma rolna, zamek został upanstwowiony.W 1970 r. przeprowadzono odbudowe i konserwacje dworu na rzecz turystyczno - wypoczynkowa. Prace te wykonane zostały przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków z Krakowa.  

 

 

 

 

Komentarze  

 
+2 #9 Klaudia 2014-07-14 18:58
Super ośrodek,zwłaszc za dla rodzin z dziećmi w każdym wieku ! Byliśmy pierwszy raz i na pewno jeszcze zagościmy . Pozdrawiam :D :lol: .
Cytować
 
 
+2 #8 josef 2014-02-09 21:28
E fajnie tu jest 8)
Cytować
 
 
+1 #7 Gienek 2013-04-21 20:28
Sprzęt i prowiant mamy już gotowy przyjeżdżamy 30 kwietnia i bal do 5 maja :zzz
Cytować
 
 
+1 #6 Malwina 2013-04-21 14:10
od
Cytować
 
 
+1 #5 lukasz 2013-02-02 15:12
:D :lol: ;-) 8) :-| :-* :o co to za pienkne miejsce

ops: :sad: :o :-? :P :roll:
Cytować
 
 
+1 #4 Agnieszka 2012-05-26 13:16
Drewniany stary kosciółek w Łapanowie też jest ładny :-)
Cytować
 
 
+2 #3 Agnieszka 2012-05-26 13:15
Ja polecam wypozyczenie sobie nad zalewem kajaków i przeplynięcie się do wysepki na środku zalewu. Fajnie jest też nad rzeką- jeśli ktoś lubi opalać się w ustronnym miejscu
Cytować
 
 
+2 #2 Alexandra 2012-05-15 19:50
:lol: Polecam caly zwiedzilam :roll: :lol:
Cytować
 
 
+2 #1 Aneta 2012-04-30 08:32
Polecam zobaczenie zamku w Wieruszycach
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież